27 Eylül 2017 Çarşamba

Hem Mantar Pano Hem Kara Tahta


     Herkese Merhabalar..

     Bugün çok çok basit bir şekilde evde nasıl kara tahta yapabiliriz onunla ilgili bir paylaşım yapmak istiyorum. Benim elimde küçük boy bir mantar pano vardı. Ben mantar panomu oldukça yoğun bir biçimde kullanıyorum. Alışveriş listesi, yapılacaklar, tamir edilecekler, yemek tarifleri vs hepsini mantar panoya kağıtlarla asıyorum. Benim panomun iki yüzü de mantar pano olarak kullanılabiliyor. Arka yüzünü tabi hiç kullanamıyorum. Ben de bu panoyu çift taraflı olarak nasıl kullanırım diye düşünürken tek yüzünü kara tahtaya dönüştürme fikri geldi aklıma. Keyifli okumalar.

     İşlem oldukça basit. Bildiğiniz üzere özel kara tahta boyaları satılıyor artık. Her yerde bulabileceğimiz bir ürün değil maalesef. En azından ben Eskişehir'de birçok kırtasiyeye sordum, bulamadım. Özellikle büyük kırtasiyelerde satılıyor veya yapı marketlerde de bulabileceğinizi düşünüyorum. Ben, Eskişehir'de oldukça büyük bir kırtasiye var, orada bulabildim. Siz de şehrinizde büyük bir kırtasiyeden veya varsa bir yapı marketten bulabilirsiniz diye düşünüyorum. İnternet sitelerinde de satılıyor ama kargo ücreti işin içine girince daha yüksek bir fiyat tutabiliyor. Eğer toplu bir alışveriş yapacaksanız internet sitesinden de alabilirsiniz. İnternet fiyatları sanırım 5-6 lira gibi bir şeydi. Ben de bunu kırtasiyeden 8 liraya aldım.

     Ben bordo renkte kara tahta boyası aldım. Kara tahta illa ki siyah olmak zorunda değil. Tebeşirle yazıldığında yazılar net olarak okunabiliyorsa sorun yok neticede. Sadece koyu bir renk almanızı tavsiye ederim. Fotoğrafta belki daha açık renkli gibi görünebilir ama koyu bir bordo renk.

     Ben tahtayı iki kat kara tahta boyasıyla boyadım ve çok az bir miktarda boya harcadım. Çok geniş bir zemini bile boyayabilecek kadar boya var tüpün içinde. Bu arada bu işlemi sadece kara tahta boyasıyla da yapmak zorunda değilsiniz. Benim aldığım tüpün içindeki boya evde kullanmak için fazlasıyla artacaktır. Fakat daha farklı bir işlem yapacaksanız mat bir boya da kullanabilirsiniz. Ben biraz araştırdım. Sentetik mat boyalarla da kara tahta yapıldığını gördüm.


     Gelelim yapılışına. Aslında bu da herhangi bir yaratıcılık gerektirmeyen çok kolay bir işlem. İhtiyacımız olan şeyler sadece kara tahta boyası ve fırça. Bir de tabi yüzeyini boyayıp kara tahtaya çevirebileceğimiz bir zemin. Dediğim gibi ben mantar panoyu kara tahtaya çevirdim. Bunun için herhangi bir ahşap malzeme de kullanılabilir. 

     Umarım bu çalışma size ilham olur.

     Hepinize huzurlu, bereketli ve mucizelerle dolu bir gün diliyorum. 
     Teşekkürler, Sevgiler..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder